Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity


(Matricaria chamomilla L., rodz. Compositae)

Jest niewysoką, krzaczastą rośliną, sięgającą do 50 cm wysokości, występującą na obszarze całej Polski. Na wierzchołkach wykształcają się koszyczki kwiatostanowe, które od podobnych roślin można odróżnić po stożkowatym kwiatostanie i pustym dnie koszyczka.

Surowcem dostarczanym przez roślinę są koszyczki kwiatostanowe.

Kwiaty zbierane są w okresie od maja do lipca, tuż po zakwitnięciu rośliny aby uniknąć zniszczenia struktury koszyczków. Kwiatostany suszy się w cieniu, w cienkich warstwach, w temperaturze poniżej 35°C.

Skład chemiczny

Kwiatostany rumianku pospolitego bogate są w olejki eteryczne, związki flawonoidowe, kumaryny, śluzy i węglowodory poliacetylenowe. Jednym z istotnych biologicznie czynnych związków jest chamazulen (azulen), wykazujący właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne.

Działanie:

  • antyalergiczne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwskurczowe,
  • przeciwbakteryjne.

Zastosowanie

Napar z rumianku może być stosowany już u najmłodszych dzieci, tuż po urodzeniu pl.wikipedia.org. Jedynie niewielka liczba niemowląt wykazuje nietolerancję rumianku. W pielęgnacji niemowląt rumianek stosuje się w celu ułatwienia trawienia, zmniejszenia występujących wzdęć i kolek, a także złagodzenia bólów brzucha.

W okresie ząbkowania przydatne są jego właściwości przeciwzapalne. Herbatkę z rumianku podaje się wtedy małymi łyczkami, aby substancje czynne miały jak najdłuższy kontakt z zaognionymi tkankami. Jednak obecnie w aptekach można zaopatrzyć się w dużo wygodniejsze w stosowaniu i skuteczniejsze leki, również oparte o działanie roślin zielnych, ale przygotowane w skoncentrowanej formie maści bądź żelu. Bolesne ząbkowanie.

Płukanki z naparu stosowane są również przy innych zapaleniach i schorzeniach jamy ustnej, pleśniawkach czy nadżerkach.

U starszych dzieci wspomaga procesy trawienne, także w przypadkach nieżytu żołądka wynikających z przyjmowania leków jak i na tle nerwicowym. Takie przypadki mają miejsce u wrażliwych dzieci, które ciężko znoszą rozłąkę z rodzicami lub też mają trudności w aklimatyzowaniu się w grupie jak.

Kąpiele i okłady rumiankowe często stosowane są na różnego rodzaju problemy skórne. Kąpiele wspomagają leczenie takich jednostek chorobowych jak pokrzywka, świąd skóry czy skaza białkowa objawiająca się swędzeniem ciała. Stosowane są również przy krzywicy.

Okłady i mycie w naparze z rumianku stosuje się przy odparzonej lub w inny sposób zaognionej skórze. Przy zapaleniu spojówek natomiast wykorzystuje się przemywanie oczu świeżym naparem.

Przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych stosowane są inhalacje z naparu z rumianku. W przypadku niemowląt najlepszym sposobem jest rozwieszanie nasączonych pieluszek na brzegu łóżeczka.

Formy podawania

Napar: od 1/2 do 1 łyżki stołowej rumianku zalewa się szklanką wrzącej wody i zaparza przez 15 min. Najlepiej wykorzystać do tego celu termos, ewentualnie zaparzać na parze. W tej skoncentrowanej formie napar można dodawać do mleka lub innego napoju. Rozcieńczony do jasnożółtego koloru napar można podawać bezpośrednio do spożycia. 1

Nie polecam słodzenia herbatki z rumianku, gdyż staje się mdła. Jeśli dziecku podawano już sok z cytryny, można kilka kropel dodać do napoju.

Kąpiele przygotowuje się dodając do wody napar z 30 do 50 g surowca. Taka ilość jest wystarczająca już dla niemowląt.

Mieszanki i gotowe preparaty

W chwili obecnej wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt zawiera dodatek olejku rumiankowego. Są to maści, oliwki, mydła, płyny do mycia. Należy wręcz sprawdzać, czy dany kosmetyk nie zawiera wyciągu z rumianku, jeśli dziecko jest uczulone na tą roślinę.

Rate this post