Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Ostra lub przewlekła niewydolność nerek

Ostra lub przewlekła niewydolność nerek


(Ostra lub przewlekła niewydolność nerek) Niewydolność nerek oznacza stan, w którym narządy te nie są zdolne usuwać z krwi i wydalać z moczem toksycznych produktów przemiany materii. Niezależnie od przyczyn niewydolność nerek dzielimy na ostrą i przewlekłą. Ostra niewydolność nerek występuje nagle, objawia się raptownym zmniejszeniem ilości wydalanego moczu i uogólnionym obrzękiem. Do objawów ostrzegawczych zalicza się niewytłumaczalny wzrost masy ciała (jeden lub kilka kilogramów dziennie), obrzęk twarzy, mdłości oraz znaczne osłabienie. W ciężkiej niewydolności nerek oddech miewa zapach moczu. Stan ten stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. U większości chorych czynność nerek może jednak wrócić do normy.

U około 60% chorych ostra niewydolność nerek towarzysz)’ operacji chirurgicznej lub urazom przebiegającym ze wstrząsem. Do innych czynników, które ją wywołują, zalicza się ciężkie zakażenie nerek, odwodnienie, udar cieplny, zatrucia, rozległe oparzenia lub niewydolność innych narządów i układów ile. Ostra niewydolność nerek może być również następstwem powikłań ciąży, szczególnie zaś stanu przedrzucawkowego albo zatrucia ciążowego. Przewlekła niewydolność nerek rozwija się powoli i jest zazwyczaj nieodwracalna. We wczesnym okresie może przebiegać bezobjawowo.

Wraz z narastaniem niewydolności pojawia się zmęczenie, senność, bóle głowy, drżenie mięśniowe, bóle ramion lub nóg. W przeciwieństwie do ostrej niewydolności, którą charakteryzuje nagły wzrost masy ciała, w niewydolności przewlekłej występuje brak łaknienia i chudnięcie, mdłości, wymioty, zły smak w jamie ustnej. Najczęstszą przyczyną przewlekłej nie-wydolności nerek jest zapalenie kłębuszkowe nerek, w którym nefrony (jednostki filtrujące) ulegają powolnemu zniszczeniu przez przewlekły proces zapalny. Do innych przyczyn zalicza się cukrzycę, nadciśnienie i takie zaburzenia, jak mnoga torbielowatość nerek.

Rate this post