Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Nowotwory narządu wzroku

Nowotwory narządu wzroku


Oczy, podobnie jak reszta naszego ciała narażona jest na możliwość niekontrolowanego podziału komórek, które jest przyczyna wszystkich nowotworów. z uwagi na skomplikowana budowę oka w jego obrębie może wystąpić kilka różnych rodzajów nowotworów. Jednym z nich jest czerniak, który powstaje w błonie naczyniowej oka. Wczesne jego rozpoznanie tego ma miejsce wtedy, gdy dotyczy tęczówki. Czerniak pozostałych części oka przez długi okres czasu pozostać nierozpoznany. W pierwszym etapie choroby czerniak naczyniówki i ciała rzęskowego nie daje żadnych objawów. Natomiast nowotwór ten umiejscowiony w okolicy plamki powoduje zaburzenie widzenia i może być rozpoznany stosunkowo wcześnie. W specjalistycznym badaniu wykrywa się guz, który unosi siatkówkę. Na każdym etapie choroby czerniak może dawać przerzuty do wątroby, mózgu czy skóry. Leczenie jest dosyć trudne, gdyż jest on niewrażliwy na promieniowanie X. Jedynym rozwiązaniem jest operacja. w najlepszym przypadku, kiedy czerniak występuje wewnątrz oka i nie przechłodzi przez twardówkę konieczne jest usunięcie gałki ocznej. W sytuacji, gdy nowotwór rozprzestrzeni się na zewnątrz twardówki konieczne jest usunięcie także otaczających tkanek. U chorych z niewielkimi czerniakami naczyniówki można zastosować foto- lub laserokoagulację.

Innym rodzajem nowotworu atakującego ludzkie oko jest siatkówczak Występuje ton tylko i wyłącznie u małych dzieci. Jest bardzo złośliwy, powstaje zaś jeszcze w okresie życia płodowego. Jego rozwój ma miejsce jednak w pierwszych kilku latach życia dziecka. Pierwsze objawy to wystąpienie w obrębie źrenicy biało- żółtego odblasku. Źrenica jest przy tym rozszerzona https://pl.wikipedia.org/wiki/Reumatoidalne_zapalenie_staw%C3%B3w. Oko robi wrażenie niewidzącego- stan taki nazywany jest „ślepym kocim okiem”. Leczenie siatkówczaka jest trudne, a żeby uratować życie dziecka najczęściej konieczne jest usunięcie gałki ocznej. Jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium możliwe jest wyleczenie przy zastosowaniu terapii zachowawczej. Polega ona na zastosowaniu izotopów radioaktywnych, chemioterapii albo fotokoagulacji.

Kolejnym rodzajem nowotworu występującego przeważnie na powiekach, rzadziej w spojówce czy rogówce jest rak Jego przerzuty z innych narządów obserwuje się także w błonie naczyniowej oka.

Rate this post