Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Kiła / syfilis

Kiła / syfilis


Bardzo niebezpieczną, epidemiologiczną chorobą jest kiła. Historia odnotowała, że już kilka wieków temu wystąpiła pierwsza oficjalnie zaobserwowana epidemia tej groźnej choroby. Mówi się, że do Europy za czasów wypraw Krzysztofa Kolumba przywieźli kiłę podróżnicy z Ameryki, gdzie występowała ona w dosyć łagodnej odmianie, lecz przez liczne gwałty na Indiankach, Europejczycy zarazili się kiłą, a sama choroba zmutowała już na Starym Kontynencie. Naukowcy twierdzą, że już wcześniej zanotowano przypadki występowania kiły, także w Polsce.

Kiła dawniej występowała pod rozlicznymi nazwami, takimi jak choroba włoska, angielska, niemiecka, polska, choroba miłosna, choroba dworska, dziki świerzb, syf, pudendagra, ospa miłosna oraz wiele innych. Obecnie stosuje się zamiennie dwa terminy medyczne czyli kiła i syfilis, choć nie wszyscy wiedzą, że nazwy te oznaczają te samą chorobę. Kiła jest to choroba bakteryjna wywoływana przez bakterię krętka bladego nastek.pl. Syfilis to choroba występująca jedynie u ludzi. Jest to jednak choroba epidemiologiczna, zdolna do gwałtownego rozprzestrzeniania się, dlatego odpowiednia ochrona zdrowiacałej społeczności jest tutaj jednym z zasadniczych czynników obrony przed kiłą.

Do zarażenia bakterią krętka bladego, co skutkuje kiłą, dochodzi poprzez stosunek płciowy, analny, waginalny oraz oralny, a nawet poprzez pocałunek z osobą zarażoną, u której widoczne są zmiany chorobowe górnych dróg oddechowych. Największe ryzyko związane z zarażeniem kiłą stanowią wszystkie nawet najmniejsze uszkodzenia skóry i nabłonka, z których podczas stosunku intymnego lub pocałunku bakteria przechodzi na osobę zarażaną. Zarażone kiłą kobiety w ciąży przekazują bakterie do płodu przez zakażoną syfilisem krew. Niestety w takim przypadku mogą występować poważne wady rozwojowe dziecka a możliwa jest nawet śmierć zarażonego płodu. Kiła trwa do 2 lat od czasu zakażenia.

Zakażenie bakterią prowadzi do choroby ogólnoustrojowej, a kiła objawia się przede wszystkim groźnym owrzodzeniem przede wszystkim narządów płciowych, a także odbytu i jamy ustnej. Początkowo pojawia się zmiana pierwotna oraz występuje powiększenie węzłów chłonnych. Następnie te zmiany skórne zamieniają się w ropny wrzód twardy. Często osoba zarażona nie potrafi odróżnić objawów kiły od opryszczki czy zakażenia zmian pourazowych, dlatego niezwykle istotną rolę w rozpoznaniu choroby pełnią lekarze specjaliści. Działania profilaktyczne obejmują głównie higienę osobistą, badania prenatalne oraz stosowanie prezerwatyw, które jednak nie zapobiegają zarażeniu bakterią, lecz zmniejszają jego prawdopodobieństwo. Należy także wszystkie osoby zarażone przebadać na występowanie wirusa HIV.

Odpowiednio wcześnie wykryta kiła może ulec wyleczeniu, lecz nieleczone objawy choroby mogą prowadzić, rzadko lecz jednak, do choroby pacjenta. Dlatego leczenie zależy głównie od stadium choroby. Urolodzy i ginekolodzy powinni zatem natychmiast rozpoznać objawy kiły i zastosować odpowiednią terapię antybiotykową, która głównie obejmuje podawanie antybiotyków takich jak penicylina czy tetracykliny (zalecane w przypadku kobiet w ciąży).

Rate this post