Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Jak objawia się choroba Kesonowa?

Jak objawia się choroba Kesonowa?


Choroba dekompresyjna wcześniej nazywana mianem choroba Kesonowa wspólnie z zatorem gazowym kwalifikuje się do grona zespołu zaburzeń dekompresyjnych. Dotyka ona zazwyczaj ludzi nurkujących na dużych głębokościach, którzy za szybko wynurzają się. Innymi osobami objętymi zagrożeniem na ta dolegliwość są ludzie poruszający się samolotami w sytuacji, gdy po starcie w procedurze kontrolowanej zostanie obniżone ciśnienie w środku kabiny pasażerskiej. Polega ona na zbytnim magazynowaniu się azotu w tkankach organizmu człowieka.

Co powoduje chorobę dekompresyjną?

Składnikiem determinującymi zachorowalność są: przede wszystkim nadmierny wysiłek fizyczny podczas nurkowania jak również po jego zakończeniu; hipotermia, czyli zbytni oziębienie  organizmu w trakcie podwodnego podziwiania dna oceanu; skorzystanie z gorącego prysznica w odstępie do 6 godzin po nurkowaniu; płeć, ponieważ najbardziej podatne są kobiety; wiek oraz waga ciała- osoby mające więcej niż 45 lat jak również ludzie posiadający problemy z nadwagą; niezwykle niebezpieczna jest obecność alkoholu we krwi; brak ćwiczeń i doświadczenia w wykonywaniu tego sportu pediatrics.aappublications.org. Nie można także przesadzać z intensywnością nurkowania. W czasie pobytu na wyjeździe, gdy planujemy nie rzadko zanurzać się głęboko pod powierzchnie wody,w celu podziwiania piękna raf koralowych powinniśmy skrzętnie zaplanować swoją ekspedycję. Przede wszystkim zorientujmy się  jak będzie dokładnie wyglądać szlak morskich podróży,gdyż w pierwszej kolejności należy udać się w najgłębsze miejsca. Nie proponuje się również,żeby nurkować częściej niż trzy razy dziennie. Jeśli eskapady przewidywane są na kilka dni pod rząd, należy pamiętać  aby po trzech dniach dać możliwość organizmowi odpocząć pl.wikipedia.org.

Jak zapobiegać chorobie dekompresyjnej?

Każdą osobę obowiązują pewne ograniczenia.W trakcie wynurzania nie wolno przekraczać tempa 10 metrów na minutę.  Zaleca się również, aby na poziomie 5 metrów od powierzchni zatrzymać się na 3 minuty, aby w naszym organizmie mogło wyrównać się ciśnienie. Nie przystosowanie się do uprzednio wymienionych wytycznych może być bardzo niebezpieczne w skutkach http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0010/74746/E90711.pdf.  Na początku sportowiec może spostrzegać silne bóle głowy i poczucie zmęczenia. Po pewnym czasie zauważą się problemy czucia w kończynach, a w nadzwyczajnych sytuacjach nawet paraliż organizmu. Choroba dekompresyjna zazwyczaj nie objawia się od natychmiastowo. Zdarzają się sytuacje, że nawet po 6 godzinach od momentu wynurzenia pojawiają się początkowe symptomy.

Rate this post