Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Inne choroby oczu

Inne choroby oczu


Należą do nich m.in. zaćma, katarakta i zez.

Zaćma, zwana inaczej kataraktą to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki. Najczęściej spotyka się kataraktę starczą, która dotyczy głównie osób po 60 roku życia. Cechuje się ona stopniową utratą wzroku. Proces ten jest powolny i dotyczy na ogół obu oczu, choć początkowo występuje tylko w jednym. Odczuwalnym objawem jest stopniowe pogarszanie się zdolności widzenia. Sama gałka oczna jest blada, ale zewnętrznie wydaje się być niezmieniona. W wyniku specjalistycznego badania stwierdza się występowanie zmętnienia w obrębie źrenicy. Zauważalnym objawem jest ciemna plamka czy mgła przed okiem https://pl.wikipedia.org/wiki/Robaki. Wzrok ulega stopniowemu osłabieniu, aż w końcu dochodzi do ślepoty.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacja. W celu wyeliminowania do minimum powikłań w czasie zabiegu konieczne jest dokładne przebadanie pacjenta. Sama operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki. Poza zaćmą starcza można także spotkać zaćmę wrodzoną.

Jaskra natomiast to choroba, która wynika z zaburzeń przepływu cieczy wodnistej w gałce ocznej. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia śródocznego i następnie do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ciśnienie w gałce ocznej o mierzy się za pomocą tonometrów. Normalne ciśnienie śródgałkowe wynosi od 14 do 20 mmHg jaki. Jeśli ciśnienie to jest podwyższone działa to ujemnie na tkankę oka. Doprowadza to stopniowo do zaniku elementów nerwowych i zmniejsza pole widzenia. Konsekwencją może być nawet całkowita utrata wzroku. Wyróżniamy następujące rodzaje jaskry: jaskrę wtórną, jaskrę pierwotną, jaskrę z zamknięcia kąta przesączenia oraz jaskrę prostą.

Inna szeroko rozpowszechniona choroba oczu jest zez. Jego przyczyny są bardzo różne. Najczęściej jednak jest on spowodowany wadą wzroku. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy zez istnieje od urodzenia ze względu na nieprawidłowe warunki budowy anatomicznej okolic oczodołów. Generalnie jednak zez powstaje w trzecim lub czwartym roku życia dziecka, a towarzyszy on wadzie wzroku. Duży wpływ na powstanie zeza ma także ogólny stan zdrowia dziecka jaki. Zezy często obserwuje się u dzieci pobudliwych i nerwowych. Czynnikiem wywołującym tę chorobę może być choroba gorączkowa, szok nerwowy. Niekiedy zez jest wynikiem ślepoty albo znacznego upośledzenia wzroku. Jeśli rodzice zaobserwują u dziecka zeza powinni niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Warunkiem powodzenia w leczeniu jest bowiem jak najszybsza diagnoza lekarska. W przypadku zeza, który nie jest leczony może spowodować to upośledzenie widzenia zezującego oka. Zez jest to nieprawidłowe ustawienie oczu. W czasie patrzenia tylko jedno oko patrzy na obserwowany przedmiot, a drugie nie bierze udziału w tej czynności.

Rate this post