Blog o urodzie i zdrowiu – Marjanna.com.pl

Twoje miejsce w sieci, gdzie znajdziesz najnowsze wiadomości dotyczące zdrowia, urody, odchudzania. Dołącz do mnie! Zapraszam Marjanna Nowicka.

Choroby rogówki

Choroby rogówki


Rogówka to zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Rogówka jest silnie unerwiona, dlatego jej choroby czy kontakt z jakimkolwiek ciałem obcym są tak bolesne. Najczęstszymi schorzeniami rogówki sa różne stany zapalne, polegające na powstawaniu nacieków w obrębie powierzchownych lub głębszych jej warstwach. W zależności od przyczyny wywołujące stany zapalne rogówki, choroby rogówki dzieli się na wirusowe, bakteryjne i alergiczne.

Najczęstszym rodzajem bakteryjnego zapalenia rogówki jest wrzód pełzający. Źródłem zapalenia rogówki może być zapalenie woreczka łzowego lub spojówki. Choroba zaczyna się najczęściej od drobnego urazu rogówki, która następnie ulega zakażeniu https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzybica#Podzia%C5%82_grzybic. Wrzód pełzający częściej występuje u osób mieszkających na wsi, narażonych na drobne urazy oka, a jego objawami są silny ból, światłowstręt, łzawienie, postępujące pogarszanie się wzroku, silne przekrwienie oka oraz zmatowienie rogówki. Jest to bardzo groźna choroba, mogąca doprowadzić do utraty wzroku lub oka. Można ją wyleczyć w szpitalu podając rozszerzające źrenicę. Przeważnie jednak na rogówce pozostaje biała blizna zwana bielmem.

Poza wrzodem pełzającym rogówkę może zaatakować szereg innych infekcji m.in. zapalenie nieżytowe rogówki, zapalenie pryszczkowe, zapalenie drzewkowate, zapalenie miąższowe, zapalenie tarczowe, zapalenie rogówki porażenne oraz zapalenie rogówki z niedomykalnością powieki.

Zapalenie nieżytowe rogówki zwane także wrzodem nieżytowym lub brzeżnym jest wynikiem zapalenia spojówek. Po wyleczeniu tej choroby zostaje zmętnienie, które jednak nie powoduje uszkodzenia wzroku w przeciwieństwie do zapalenia miąższowego, które trwale go upośledza. Schorzenie to występuje najczęściej na tle kiły wrodzonej. przeprowadzone badania krwi wykazują wówczas dodatni odczyn serologiczny. Stwierdza się ponadto także inne objawy kiły wrodzonej, do której należy m.in. osłabienie słuchu, siodełkowaty nos, rozpadliny wokół ust oraz zmiany w kościach i w stawach. Ta przewlekła choroba występuje przede wszystkim między 7 a 15 rokiem życia i trwale uszkadza wzrok podobnie jak zapalenie tarczowe, zwane też krążkowym. Powodowane jest ono przez wirusy i chociaż w niewielkim stopniu podrażnia gałkę oczną ma ciężki nawrotowy charakter https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85d. Czasem towarzyszy jej zapalenie tęczówki.

Neurologiczny charakter ma natomiast zapalenie porażenne rogówki. Powstaje ono na skutek uszkodzenia nerwów czuciowych rogówki. Podstawowymi symptomami są brak odruchów obronnych rogówki, rzadkie mruganie oraz niedostateczne zwilżanie rogówki. Zapalenie to można wyleczyć jedynie operacyjne.

Rate this post