Tess Gerritsen – krótkie recenzje książek

Tess Gerritsen jest współczesną amerykańską pisarką, choć z zawodu lekarzem internistą. Pierwsza jej powieść będąca romansem połączonym z wątkami kryminalnymi, ukazała się w 1987 roku. Kolejno powstało osiem książek o podobnej tematyce. Jej kariera nabrała jednak rozpędu w roku 1996, kiedy to ukazał się pierwszy thriller medyczny jej autorstwa. Od tamtego czasu ukazywały się kolejne pozycje, tłumaczone na 20 języków i regularnie goszczące na listach bestsellerów, zarówno w Europie, jak i w USA.

Pośród tytułów, które szybko zyskały uznanie czytelników, w tym roku zagościł „Ogród kości”. Fabuła osadzona jest w czasach współczesnych. Julia Hamill stała się właścicielką nowej posiadłości w Massachusetts. To tutaj dokonuje wręcz makabrycznego odkrycia. Wykopuje czaszkę kobiety, a to nie wszystko. Okazuje się, że ów czaszka nosi ewidentne ślady zbrodni, by jednak dojść do rozwiązania zagadki, trzeba sięgnąć do zupełnie innej epoki. Kolejno w fabule gości ubogi student medycyny, który chcąc utrzymać się, dopuszcza się handlu zwłokami. Co więcej, staje się głównym podejrzanym w sprawie, gdy badana jest kwestia serii dokonanych morderstw. W pobliżu szpitala uniwersyteckiego odnalezione zostają zwłoki dwóch pielęgniarek oraz lekarza, oczywiście brutalnie okaleczone. Bohater musi dowieść swojej niewinności, ale nie ma na to szans, jeśli nie znajdzie jedynego świadka. A tym ostatnim jest szwaczka z bostońskich slumsów przekonana, że to właśnie ona stanie się kolejną ofiary mordercy.

„Milcząca dziewczyna” jest fabułą spisaną rok wcześniej. W bostońskim Chinatown dochodzi do makabrycznego zabójstwa pięknej dziewczyny. Makabryczny mord to prawie amputowana głowa ofiary oraz odcięta dłoń. Kobieta przed śmiercią oddała jednak kilka strzałów usiłując ocalić swoje życie. Po tej zbrodni pozostaje jedynie adres wpisany w GPS-a jej samochodu oraz włos zdjęty z ciała ofiary. To musi wystarczyć, by detektyw Jane Rizzoli oraz patolog Maura Isles, poradziły sobie z rozwiązaniem zagadki.

„Klub Mefista” to pozycja również z tego samego roku. Tutaj brutalne zabójstwo młodej kobiety następuje w dzień Bożego Narodzenia. Na miejscu zbrodni, detektyw i patolog, które pojawiły się w uprzednio wymienionej pozycji książkowej, zastają napisane krwią słowo ‚zgrzeszyłam’. Szybko dochodzi do ustaleń, że ofiara była powiązana z psychiatrą należącą do tajnego stowarzyszenia ‚Klub Mefista”, gdzie dokonywano analizy zła.

Fascynujące, choć brutalne historie morderstw, to coś, co wyróżnia autorkę tychże powieści. Jej medyczna wiedza i długoletnia praca, jako lekarza, zdecydowanie przekłada się na charakterystyczny klimat powieści.