Nora Roberts – czy romanse to nadal pożądane książki?

Nora Roberts to autorka, która udowodniła, że romanse wciąż stanowią pożądaną tematykę, pośród literatury kobiecej. Nie chodzi jednak o historie proste, a nawet prostackie. Sedno nie tkwi w tym, by było słodko aż do bólu. Kobiety czytając romanse poszukują czegoś więcej. A zdecydowanie więcej daje im właśnie Nora Roberts, która w swoich romantycznych i miłosnych historiach łączy wątki kryminalne, charakter thrillerów, wielotomowe historie rodzinnie i wiele innych. Jest tu sensacja, przygoda, jak i klimat fabuły obyczajowej. Dlatego też każda kobieta może znaleźć coś dla siebie. Romans tutaj przestał być przewidywalną fabułą, a stał się wielowątkową powieścią, którą czyta się z zapartym tchem.

W Polsce jest to literatura dla kobiet, która zyskała miano najlepiej sprzedającej. Każdy z gatunków, jaki znany jest w obszernej dziedziny literatury, Nora wykorzystuje bardzo umiejętnie, dlatego jej historie to już nie sentymentalne romanse, z jakich wyśmiewała się rzesza czytelniczych przeciwników tego typu książek.

Autorka mówi o swoich powieściach, że są tym, co sama chciałaby przeczytać. Wymyśla wątki i historie, a następnie ich zakończenia trochę w taki sposób, jakby osobiście nie mogła doczekać się finału danej historii. Poza tym twierdzi, że kocha swoją pracę i to widać w jej pozycjach książkowych. W bardzo realistyczny sposób oddaje przeżycia bohaterów. Pokazuje, jak wiele może się wydarzyć w pozornie banalnym romansie. Kreuje historie miłosne, które znacząco różnią się od znanych nam romansów. To dlatego nieustannie poszerza się grono jej wiernych czytelniczek, a i sporo tytułów czeka w kolejce na ekranizacje.

Autorka zadebiutowała „Irlandzką wróżką” w 1981 roku, ale największy sukces, który był początkiem tej pisarskiej kariery, przyszedł cztery lata później. Wtedy to wydała pierwszy tom sagi MacGregorowie. Nie mniejszym powodzeniem pośród czytelników cieszy się również historia o Irlandczykach Donovanach oraz Ukraińcach Stanislaskich. W dorobku autorki zagościły także thrillery wydane pod pseudonimem, jednakże to właśnie romanse do dziś królują.